Proč zálohovat web ve WordPressu

Jistě se již každý z vás setkal s pojmem nebo úkonem zálohování webových stránek. V dřívějších </html> dobách stačilo pro zálohování pouze stisknout CTRL+C a CTRL+V. Rozšíření webových stránek o databáze, pluginy, obrázky a další doplňky to však zkomplikovalo.

PROČ? Důvody pro zálohování WordPressu

O smyslu pravidelného zálohování není třeba dlouze hovořit. Každý chce mít jistotu trvalé existence a dostupnosti svých dat a souborů. Zálohujeme především pro případ selhání techniky, ale i jako prevenci před našimi vlastními chybami, jakým je třeba nechtěné smazání souborů.

Dalším důvodem proč zálohovat je možná ztráta dat při aktualizaci systému. I když u většiny aktualizací není výslovně doporučováno si data před spuštěním zajistit, může se stát, že se něco v procesu pokazí a k jejich ztrátě dojde. Záloha je tak nejrychlejší a nejsnazší způsob, jak stránky obnovit do původní podoby.

Pravidelné zálohování patří zároveň i mezi základní bezpečnostní opatření při správě webu. Když se váš web stane cílem útoku hackerů, můžete přijít o všechny vaše soubory. Pokud je k dispozici záloha, obnovíte si zničený obsah během pár minut.

A ještě jeden potenciální hororový scénář: co když firma zajišťující hosting vašeho webu přestane fungovat? Co když dojde nečekaně k poruše jejich serverů bez předchozího odzálohování obsahu? I na takovéto situace je dobré pamatovat a být na ně připraven.

JAK? Způsoby zálohování webu ve WordPressu

Nejlevnější cesta jak zálohovat web je provádět to vlastními silami. Zřejmě nejpoužívanější způsob je použití FTP. Jedná se o poněkud složitější postup, řada uživatelů proto využívá druhé možnosti, kterou jsou pluginy speciálně navržené k tomuto účelu.

Pluginy můžeme označit jako doplňky systému WordPress, jež mají za úkol vykonávat nějakou činnost – v tomto případě automatické kopírování souborů. Některé z nich jsou k dispozici zdarma, mají však svá omezení, kvůli nimž je vhodné zvážit i placenou variantu.

Druhou možností je zálohováním pověřit někoho, kdo tomu rozumí a celý proces provede za vás. Odborníky, kteří se vám o zálohování postarají, najdete na www.mywpstaff.cz.

Závěrem

Ať už zvolíte kteroukoli z uvedených možností, je důležité, abyste zálohy skutečně prováděli a prováděli je správně. Jen správně provedené zálohy plní požadovanou funkci. Pokud máte dostatek času, znalostí a popř. praxe, budete to pravděpodobně vykonávat sami. V každém jiném případě vám doporučujeme se obrátit na odborníky.